Nowa galeria Mikołajki została dodana do albumu fotograficznego
gminny konkurs logopedyczno- recytatorski ,, Wiersze i wierszyki łamiące języki".
Nowa galeria gminny konkurs logopedyczno- recytatorski ,, Wiersze i wierszyki łamiące języki". została dodana do albumu fotograficznego
Dzieci z kl. O brały udział w konkursie logopedycznym organizowany przez Miejskie Przedszkole w Białej Piskiej. I miejsce zajęła Zuzanna Kobylińska, II miejsce Ada Dziegielewska.
apel z okazji 11 listopada
Nowa galeria apel z okazji 11 listopada została dodana do albumu fotograficznego
12
wycieczka do Białej Piskiej
Nowa galeria wycieczka do Białej Piskiej została dodana do albumu fotograficznego
Uczniowie klas I-VI podczas dzisiejszej wycieczki odwiedzili Ochotniczą Straż Pożarną, weszli na wieżę ciśnień, a także uczestniczyli w warsztatach plastycznych oraz kodowania zorganizowane przez Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Białej Piskiej. Głowną atrakcją był jednak seans edukacyjny w kinie bezgotówkowym pt. "Guliwer".
45
Konkurs recytatorski w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w Białej Piskiej "STROFY O OJCZYŹNIE"
Nowa galeria konkurs recytatorski w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w Białej Piskiej "STROFY O OJCZYŹNIE" została dodana do albumu fotograficznego
7
apel z okazji Dnia Papieskiego
Nowa galeria apel z okazji Dnia Papieskiego została dodana do albumu fotograficznego
13
Laureatki konkursu "Autoportret"
Nowa galeria Laureatki konkursu "Autoportret" została dodana do albumu fotograficznego
Dzieci z kl. ,,0" Martyna Szleszyńska oraz Lena Świderska zajęły III miejsce w konkursie na ,,Autoportret" organizowany przez Powiatowy Urząd Pracy w Piszu. Wyróżnienie otrzymała Zuzanna Kobylińska.
Dzień Edukacji Narodowej
W dniu 13.10 w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
6
HISTORIA SZKOŁY
Szkoła Podstawowa w Kożuchach powstała w 1737 roku na podstawie ustawy szkolnej – „Principia regulativa” – z dnia 30 lipca 1736 r. Ustawa kładła podwaliny pod nowoczesne szkolnictwo: w Prusach w ogóle, a powszechne szkoły ludowe (Allgemeine Volksschule) w szczególności. Królewskie rozporządzenie zobowiązywało każdą parafię do tworzenia klas szkolnych. Wsie mazurskie nie miały środków na budowę szkół, toteż w 1736 r. król Fryderyk Wilhelm założył fundację „Mons pietatis” , z kapitałem 50 tysięcy talarów , na wspieranie budowy szkół w ubogich rejonach.
Z ustawy z 1736 r. wynikało, że droga dziecka do szkoły nie powinna przekraczać 3,5 km odległości („nicht weiter als eine halbe Meile”). Istniały więc nadal punkty szkolne mieszczące się w izbach wynajmowanych od bogatszych gospodarzy, ponieważ wiele wiosek nie stać było na budowanie szkół. Budowa placówek nie rozwiązywała także problemu ich utrzymania, które ponosiła wieś – każda rodzina musiała płacić czesne, ale to nie starczało na pokrycie wszystkich potrzeb. Próbą poprawy tego stanu rzeczy miała być fundacja na budowę szkół: odsetki z tego kapitału miały być przeznaczone na uposażenie nauczycieli. Władze po cichu liczyły, że uczący znajdą sobie jakieś dochody uboczne: „Jeśli nauczyciel jest rzemieślnikiem, już może on się wyżywić, jeśli nie, zezwala się mu podczas żniw pracować przez sześć tygodni za dniówkę”.
Posada nauczyciela związana była z różnego rodzaju przywilejami – miał on prawo m.in do.: 1 chełmińskiej morgi ziemi ornej (około 0,56 hektara), ogrodu warzywnego, drewna opałowego a także zwyczajowo do świadczenia w naturze – otrzymywał m.in.: zboże, sól, słoninę lub obiad od gospodarza, u którego znajdowała się izba lekcyjna.
Budynek szkolny został wybudowany około 1883 roku z przeznaczeniem na szkołę jednoklasową.
W późniejszym czasie dobudowano drugą część budynku, by realizować program ośmiooddziałowej szkoły niemieckiej.
W 1935 roku w Szkole w Kożuchach trzech nauczycieli uczyło 116 dzieci.
Do końca grudnia 1945r. zorganizowano w powiecie piskim 16 szkół, w tym w Kożuchach. Zatrudniony w niej został jeden nauczyciel, a zarazem kierownik - Pani Łyśniewska, która organizowała w budynku szkołę polską.
Uczniowie w tym okresie odnosili znaczące sukcesy sportowe. Ich dokonania w tej dziedzinie podziwiali wszyscy mieszkańcy.
W latach 1946/47 do szkoły zapisano 112 dzieci, które uczęszczały do 4 oddziałów. Budynek potrzebował remontu. Nie było nawet pieców. Remont został wykonany w 1948r. Z tego powodu rok szkolny rozpoczął się dopiero 3 lutego. W szkole organizowane były uroczystości choinkowe, noworoczne i akademie 1-majowe.
W latach 1947 – 1948 kierownikiem szkoły zostaje Kazimierz Skwarski.
W latach 1948/49 wieś zostaje zelektryzowana. W lokalu szkoły otwarto bibliotekę gminną, która przyczyniła się miedzy innymi do rozwoju czytelnictwa i zlikwidowania 12% analfabetyzmu.
Od 1 września 1949r. szkoła realizuje 7 klas programowych.
Kolejne trzy lata pracy szkoły to ciągłe zmiany w kadrze - jedni odchodzą, drudzy przychodzą.
Od 1 września 1950 roku kierownictwo w szkole obejmuje Pan Władysław Malinowski. Funkcję tę piastuje przez dwa miesiące.
Od listopada 1950 roku kierownictwo przejmuje Pan Józef Wszeborowski, piastuje je do 1972
Od roku 1972 do 1984r. funkcję dyrektora pełniła Pani Natalia Wszeborowska.
W roku 1953/54 szkoła otrzymuje 5-ty etat w osobie wykwalifikowanej nauczycielki.
W marcu 1954r. w szkole odbywa się pierwsza wizyta wojewódzka. Po niej przewiduje się remont szkoły w miesiącach wakacyjnych. Rozpoczyna się on jednak dopiero we wrześniu 1955r., lecz nie dotyczy wszystkich izb lekcyjnych.
W styczniu 1957 roku w szkole odbyły się wybory do Sejmu PRL.
Rok szkolny 1959/60 przynosi szkole ogrodzenie posesji siatką. Powstaje projekt rozbudowy szkoły. Na lipiec i sierpień 1960r. szkołę zarezerwował Uniwersytet Warszawski. Studenci prowadzili prace badawcze dotyczące określenia stanowisk archeologicznych na terenie powiatu piskiego.
Styczeń 1963 roku powitał mieszkańców Kożuch 30- stopniowym mrozem. Uczniowie mieli trzydniową przerwę w nauce. Kolejne pięć lat historii szkoły to bieżące remonty.
Do 1965 roku w Szkole Podstawowej w Kożuchach istniał siedmioklasowy system nauczania. Natomiast od 1 września 1965 roku w wyniku reformy systemu szkolnego obowiązuje system ośmioklasowy.
Uczniowie naszej szkoły w tym okresie wyjeżdżali na wycieczki.
Jesienią 1969r. prowadzono akcję zadrzewiania terenów wokół szkoły sadzonkami topoli i dzikiej śliwy. Kolejne pięć lat historii szkoły to bieżące remonty.
W lipcu 1969 czynem społecznym zbudowano przez wieś drogę asfaltową aż pod same schody szkoły. Grudzień 1972r. to kolejna wizytacja szkoły, której podsumowanie nastąpiło w styczniu.
W czerwcu 1973r. na wniosek pracownika BHP przy ZNP w Olsztynie budynek został zamknięty z powodu tego, że stanowił zagrożenie. Lekcje odbywały się na powietrzu. W październiku 1974 r. jest już czynna cała szkoła. Pracowało w niej 10 nauczycieli.
Kolejny rok szkolny 1979/80 uczniowie zaczęli z centralnym ogrzewaniem, kanalizacją i sanitariatami.
Od 1984 roku do 1985 roku funkcję dyrektora pełniła Pani Halina Akus. Po okresie pełnienia funkcji przez Panią Halinę Akus dyrektorem w szkole została Pani Barbara Łepkowska.
W lutym 1990 roku stanowisko dyrektora obejmuje Pan Wiesław Prystupa.
W roku 1993 nominację na dyrektora szkoły otrzymuje Pani Elżbieta Walas i pełni tą funkcję do 1995 roku.
Po tym okresie stanowisko dyrektora przechodzi w ręce Pani Lucyny Brodowskiej.
W roku szkolnym 1998/1999 Szkoła w Kożuchach została zakwalifikowana jako trzecia szkoła w gminie pod względem ilości uczniów.
Po raz pierwszy w historii szkoły w czerwcu 1999 roku uczniowie i nauczyciele żegnają jednocześnie absolwentów klasy ósmej i klasy szóstej.
Uczniowie klasy VI będą kontynuować naukę w gimnazjum w Białej Piskiej, a tym samym szkoła pozostaje sześcioklasowa.
W kolejnych latach odbywa się szereg prac w budynku szkoły, aby stworzyć uczniom odpowiednie warunki do nauki. Oto ważniejsze z nich : remont łazienek, korytarza(1998), wymiana stolarki okiennej na II kondygnacji 2007), remont sal lekcyjnych z wymianą instalacji elektrycznej(kolejne lata), zaadoptowanie pomieszczenia na stołówkę szkolną(2012), wyremontowanie dachu (2014)
W chwili obecnej wyremontowane są wszystkie sale lekcyjne i korytarz. W szkole jest 7 sal lekcyjnych, biblioteka, sala komputerowa i mała sala gimnastyczna. Cała kadra posiada wyższe wykształcenie pedagogiczne. Zatrudnionych jest 12 nauczycieli. Wokół szkoły znajduje się małe ,a za szkołą duże boisko. Szkoła jest wyposażona w nowoczesne pomoce dydaktyczne.
Od roku 2021 funkcję Dyrektora Szkoły pełni P.Alina Gajda.
Plan lekcji
Wyświetl lub wydrukuj obecny plan lekcji Ta szkoła jeszcze nie opublikowała planu lekcji.
OGŁOSZENIA
Drodzy uczniowie i rodzice !!!
Nasza szkoła przystąpiła do projektu “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.
Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!
Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty
sprzęt na rzecz wybranej szkoły.
,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’
Miejsce Akcji: Szkoła Podstawowa w Kożuchach
Operatorem Akcji jest Green Office Ecologic Spółka z o.o.
Siedziba Spółki - Warszawa 00-074, ul. Trębacka 4
Kontakt telefoniczny: 669-482-511 ; 83 341 75 94 wew. 23; w godz. 8:00 - 16:00
e-mail: eko.szkoly@greenoffice.co / www.dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl
ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP.
NIE ODBIERAMY TONERÓW I ŚWIETLÓWEK
Zaproszenie
Dyrektor Szkoły, nauczyciele , uczniowie serdecznie zapraszają społeczność lokalną na Festyn Rodzinny który odbędzie się dnia 10.06.2022r o godzinie 9:00
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie